agriserkan4@gmail.com

TEKLİF AL
Taşyünü Mantolama
Buradasınız: Anasayfa / Blog
22 Temmuz 2020, Çarşamba
Taşyünü Mantolama
Taşyünü, volkanik kayaçlardan elde edilen ve yüksek miktarda elyaf içeren ısı yalıtım malzemelerindendir. Bu malzemeler levha haline getirilir ve binalara ısı yalıtım yapılması sağlanır. Taşyünü mantolama tekniği istenilen renklere boyanabilir. Ayrıca binanın her tarafı bu malzemeler ile kaplanabilmektedir.
Taşyünü Mantolama

Taşyünü, volkanik kayaçlardan elde edilen ve yüksek miktarda elyaf içeren ısı yalıtım malzemelerindendir. Bu malzemeler levha haline getirilir ve binalara ısı yalıtım yapılması sağlanır.  Taşyünü mantolama tekniği istenilen renklere boyanabilir. Ayrıca binanın her tarafı bu malzemeler ile kaplanabilmektedir.  

Taşyünü, ısı yalıtımı yüksek olan malzemelerden birisidir ve ısı iletkenliği de oldukça düşüktür. Bundan dolayı ısı yalıtımı uygulaması yapılırken yüksek bir performansa sahip olduğu söylenebilir. Çeşitli boyutlarda üretimi yapılan taşyünü, A1 tipi yanmaz madde sınıfındadır. Isı yalıtımı yanı sıra yangın yalıtımında da oldukça etkilidir.  

Taşyünü mantolama uygulamalarının kalıcı olabilmesi için taşyünü ile kullanılan malzemelerin uyum içinde olması gereklidir. Isı yalıtımı ve yangın yalıtımına ek olarak ses yalıtımı da sağlar. Yaşam konforunu yükselttiği gibi enerji tasarrufu da sağladığından dolayı oldukça tercih edilen işlemlerdir. Taşyünü mantolama tekniklerinin özellikleri arasında buhar geçirme ve nemli yapılara karşı dayanıklılık bulunmaktadır. Taşyünü, yağmur ve kar gibi durumlarda su tutabilme özelliği dolayısı ile binaların su sızmalarına karşı dayanıklı hale gelmesinde etkilidir.

Taşyünü mantolama tekniklerinin diğer özellikleri şöyledir:

  • Taşyünü malzemelerinin önemli özelliklerinden birisi 1000 derece ve üzerindeki sıcaklıklara karşı dayanıklı olmasıdır.
  • Sıcak ve soğuktan koruma özelliğine sahiptir.
  • Ses titreşimlerini etkisiz hale getirebilir. Ses titreşim enerjilerini sıcaklığa dönüştürür.
  • Su geçirmediği için taşyününün iç yüzeylerinde ıslaklık oluşmaz.
  • Binanın içerisinde nem ve rutubet tutmasına engel olur.

Bina Mantolama Fiyatları

Evinize yalıtım yaptırmayı düşündüğünüzde ilk dikkat etmeniz gereken yerler yalıtım yaptıracağınız bölgedir. Genellikle cephe yalıtımları farklı türlere ayrılmaktadır. Bundan dolayı da bina mantolama fiyatları değişiklik göstermektedir. Zemin ve çatı yalıtımlarında ödenmesi gereken fiyatlar cephe yalıtımlarına göre daha yüksek olabilmektedir.

Yalıtım malzemesinin türü de fiyatlara yansıyan şeyler arasındadır. Seçilecek yalıtım türlerine göre malzemelerde değişmektedir. Yalıtım malzemeleri arasındaki fiyatlarda çok fark olmasa bile yine de ödenmesi gereken belirli ücretler olacaktır. Metrekare oranına göre farklar azabilir veya yükselebilir. Fiyat aralıkları mantolama işlemini yapacak olan firmaya göre değişmektedir.

Bina mantolama işlemleri yapılacağı zaman tek bir alan değil tüm yerlere yalıtım yaptırmak gerekmektedir. Bu sayede işlemleri birleştirebilirsiniz ve toplam bir proje maliyeti ödersiniz. Tek bir alana ödenecek olan yüksek fiyat yerine tüm alanlar için ödeme yapılabilir.

Mantolaması yapılacak olan binanın kat yüksekliği de fiyatlara etki eden maddelerden birisidir. Binanın yüksekliği işçiliği artıracaktır ve malzemelerin kat kat taşınması da zaman alacaktır. Bina yüksekliği arttığında metrekare ölçümü de yükselecektir ve fiyatlara etki edecektir. Ayrıca dış cepheyi kaplamaya engel olabilecek ne varsa onların kaldırılması gerekmektedir. Mantolama için kullanılacak olan malzemeler kaliteli ürünler değilse istenilen sonucu alamayabilirsiniz. Bu durumda binayı tekrar mantolama yapmanıza sebebiyet oluşturabilir ve fiyatları yükseltebilir.

Dış Cephe Mantolama Malzemeleri

Dış cephe kaplamalarında birçok malzeme kullanılmaktadır. Bunlar; EPS, XPS, Taşyünü, ısı yalıtım yapıştırıcı, ısı yalıtım sıvası, ısı yalıtım astarı, mantolama dübeli ve PCV köşe profilidir.

Eps Isı Yalıtımı

Genleştirilen köpük anlamına gelen bu malzemeler, köpük halde bulunan kapalı gözenekli beyaz renkli ürünlerdir. Mantolamadaki işlemlerde 20 kilogram yoğunluğunda kullanılır.

Taşyünü

Dış cephe mantolama malzemeleri arasındaki en sağlıklı ısı yalıtım çeşitlerindendir. Dış cephede 110 ve 150 kilogram oranında kullanılır. Enerji tasarrufu sağlayan bu malzemeler oldukça uzun ömürlü ve kullanışlıdır.

Xps

Isı yalıtımı yapmak için üretilen köpük malzemelerindendir. Arzu edilen kalınlıkta çekilebilir ve dış cephede 25-30 kilogram yoğunluğunda xps ısı yalıtımı kullanılabilir.

Isı Yalıtım Yapıştırıcısı

Yüksek tutunma gücü olan yapıştırıcı çeşitlerindendir. EPS ve taşyünü malzemelerini yapıştırmak için kullanılan ürünlerdir. Yapıştırma işlemlerinde yüzeylerin temiz olması gereklidir. Böylece yapıştırma işlemi sorunsuzca gerçekleşebilir. Eğer yüzeylerde tamirat gereken işlemler varsa düzeltilmeli ve ondan sonra yapıştırma işlemi yapılmalıdır.

Isı Yalıtım Sıvası

Taşyünü ve XPS yüzeylerin sıvanmasında 160 gram oranında donatı fileleri oluşturulur ve işlem bundan sonra gerçekleştirilir. Isı yalıtım sıvası işlemi uygulanırken sıvanın düzgün yapılması gereklidir.

Isı Yalıtım Astarı

Su bazlı ve uygulandığı yüzeyi homojen hale getiren kullanıma hazır astarlardır. Isı yalıtım sıvalarının üzerine emiciliği dengelemek için kullanılır. Kaplama ve boyama öncesinde uygulanmaktadır.

Mantolama Dübeli

Isı yalıtım levhalarının zeminlere sabitlenmesi için kullanılan malzemelerdir. Dübeller mantolama içine gömülmelidir.

Pcv Köşe Profili

Kapı ve pencere gibi köşelerin darbeye karşı dayanıklı olması için üretilen malzemelerdendir. Genişlikleri 20 cm ve ağırlıkları 110 gram civarındadır. 

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın 0 546 764 12 55