agriserkan4@gmail.com

TEKLİF AL
Dış Cephe Mantolama
Buradasınız: Anasayfa / Blog
23 Şubat 2022, Çarşamba
Dış Cephe Mantolama
Binalarda, ısı kontrolünü gerçekleştirilmek ve enerji tasarrufu sağlayabilmek için dış cephe mantolama uygulamaları yapılmaktadır. Mantolama işlemleri yerine getirilmesi gerekilen temel ihtiyaçlardan birisidir. Çünkü kışın soğuklardan korunmak oldukça önemlidir. Aynı zamanda binaların dış cephe görüntüleri zamanla eskiyebilir ve bu yüzden yenilenmeleri gerekebilir.
Dış Cephe Mantolama

Binalarda, ısı kontrolünü gerçekleştirilmek ve enerji tasarrufu sağlayabilmek için dış cephe mantolama uygulamaları yapılmaktadır. Mantolama işlemleri yerine getirilmesi gerekilen temel ihtiyaçlardan birisidir. Çünkü kışın soğuklardan korunmak oldukça önemlidir. Aynı zamanda binaların dış cephe görüntüleri zamanla eskiyebilir ve bu yüzden yenilenmeleri gerekebilir.

Dış cephe kaplamalarının yenilenmesine sebebiyet veren noktalar şunlardır;

 • İklim koşulları sebebi ile dış cephelerin kirlenmesi ya da zarar görmesi,
 • Çevresel faktörlerden dolayı dış cephe renklerinin solması,
 • Yağmur sebebi ile küf ve mantar oluşumu,
 • Dış cephede oluşan çatlaklar,
 • Kullanılan malzemeler dolayısı ile dış cephede ortaya çıkan çatlama ve kabarmalar başlıca nedenler arasındadır.

Dış cephe mantolama işlemleri yenilendikten sonra bazı avantajlar ortaya çıkmaktadır. Bunlara örnekler verebilecek olursak şunları söyleyebiliriz;

 • Binaların dış yüzeylerindeki kolon ve kiriş ve betonarme yapılar tamamen yalıtılarak ısı verimi sağlanır.
 • Dış cephe işlemleri doğru şekillerde kaplanarak yapıldığında sıcaklık sebebi ile oluşabilecek çatlat ve hasarlar meydana gelmez.
 • Bina çevresel faktörlerden daha az etkilenir ve tüm dış etkilerden korunur.
 • Isı yalıtımı yanı sıra su yalıtımı da sağlanır.
 • Teknik işlemleri düzgün yapılan dış cephe kaplamalarında yüksek oranda ısı tasarrufu sağlanabilir.
 • Isılar dengeli şekillerde dağıldığından dolayı yoğuşma ve hava geçirecek akımlar oluşmaz ve uygun ısı ortamı meydan getirilir.
 • Dış cephe kaplamaları yakıt tüketimini azalttığı için çevre dostu bir uygulamadır.
 • Dış cephe uygulamaları kaliteli işlemler aracılığı ile yapıldığında bina ömrünü uzatır.

Dış Cephe Mantolama Fiyatları

Dış cephe ısı yalıtımları, bir kere yapılan işlemlerdendir. Doğru ve kaliteli şekillerde yapıldığında uzun süreli kullanım imkanına sahiptir. Yaklaşık olarak %50 oranında enerji tasarrufu sağlayan uygulamalardır. Nem, rutubet ve çevresel sorunları ortadan kaldıran dış cephe kaplamaları konforlu bir rahatlık imkânı sunmaktadır.

Dış cephe mantolama fiyatları içeriğini değiştiren birçok faktör bulunmaktadır. Kaliteli malzeme kullanımı ve doğru işçilik dış cephe kaplamaları fiyatlarını etkileyen unsurlardandır. Seçilen malzemelerin türleri, ince ve kalınlıkları da fiyatlara yansımaktadır.

Dış cephe kaplamasında kullanılan malzemeler içinde ahşap, metal, doğal taş ve cam vardır. Bunların içerisinden kullanılacak olan ürünlere göre fiyatlarda azalma ve artmalar olabilmektedir. Dış cephe mantolama fiyatlarının oluşturulabilmesi için bazı noktalar ölçülmelidir. Bunları sıralarsak;

 • Öncelikle dış cephe kaplaması yapılacak olan binanın ölçülmesi gereklidir. Özellikle binadaki pencere ve kapı boşluklarının ölçümü alınır ve bunlar fiyat listesine eklenir.
 • Binanın tüm planlaması çizilir ve ölçümler kaydedebilir.
 • Termal kameralar aracılığı ile ısı kayıpları tespit edilir.
 • Ölçüm işlemleri bittikten sonra dış cephe mantolama fiyatları belirlenir.

Dış cephe kaplama uygulamaların en çok tercih edilen boya markaları filli boya ve Weber boya olarak karşımıza çıkmaktadır. Filli boyaların fiyatları 400 TL ve 1400 TL arasında değişmektedir. Weber boya fiyatları ise 400 TL ve 2000 TL fiyat aralığında bulunmaktadır.

İç Cephe Mantolama

İç cephe mantolama işlemleri doğru malzemeler kullanıldığında ısı yalıtımına faydalı olacak uygulamalardır. Doğru malzeme kullanımının yanı sıra yalıtım levhaları arasında boşluk bırakmamak gereklidir. İç cephe mantolama uygulamaları strafor, camyünü, taş yünü ve XPS malzemeleri ile yapılmaktadır. Camyünü ve taş yünü malzemeleri ısı ve ses izolasyonunda yararlıdır.

İç yalıtımda kullanılan malzemelerin başında ise strafor gelmektedir. Straforlar farklı renklerde olmaktadır ve renklerine göre kullanım amaçları değişmektedir. Beyaz renkte olan straforların yoğunluk oranı düşüktür. Kırmızı ve mavi renkte olanlar daha yoğundur. Yoğunluğu yüksek olan straforların yalıtımları daha iyidir.

İç cephe mantolamalarda ince straforlar kullanılır ancak bu straforlar sıkıştırılmıştır. Sıkıştırılmış özelliklere sahip olduklarından dolayı etkileri daha yüksektir. Strafor kalınlıklarından ziyade yoğunlukları daha önemlidir çünkü yalıtım daha kaliteli ve istenildiği gibi olmaktadır. İç cephe mantolama uygulamalarına bakıldığında sıkıştırılmış levhalarda göz çarpmaktadır. Sıkıştırılan levhalar aracılığı ile montajda kolaylık ve ısı yalıtımı yapılması mümkündür. İç cephe kaplamaları için 3 mm ve 6 mm oranında sıkıştırılmış strafor ve levhalar ideal malzemelerdir.  

İçten yalıtım yapabilmek için gerekli olan diğer malzemeler, strafor yapıştırma harcı, sıva filesi, astar ve boyadır. Strafor yapıştırma harcı ile uygulamaları yapmak daha kolay olur. Sıva filesi iç mantolama teknikleri bittikten sonra duvarlarda meydana gelebilecek çatlaklara karşı koruma sağlayan malzemelerdir. Duvarda boya yapabilmek için astara gerek duyulur ve astar olmadan boya kalıcı olmayacaktır. 

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın 0 546 764 12 55