agriserkan4@gmail.com

TEKLİF AL
Fi̇leli̇ Sıva
Buradasınız: Anasayfa / Hi̇zmetleri̇mi̇z
Fileli Sıva
Fileli Sıva

Binaların iç ve dış cephelerinde yalıtım için fileli sıva kullanılmaktadır. Ayrıca tavan ve zemin yalıtımlarında, taşıyıcı malzeme olarak kullanılmaktadırlar. Bu ürünlerin 40 gramdan 500 grama kadar çeşitli ağırlıkları bulunmaktadır. Bununla birlikte farklı gözenek seçenekleri de vardır.  

Fileli Sıva Nedir?

Bu tarz sıva, tek kat ve son kat olarak iki aşamada uygulanır. İlk kat uygulanan sıva, dübelleme imalatından sonra yapılmalıdır. Fileli tarzda sıva yapılacak alanın sıcaklığı +5°C ile +35°C arasında olmalıdır. Eğer alanın sıcaklığı +35°C den daha çok ise harç çok acele suyunu kaybedecektir. Yapılan sıva ilk 24 saat içerisinde sudan ve yağmurdan korunmalıdır.

Fileli sıva nasıl üretilir? Yüksek alkali dirence sahip fiber cam elyaf iplik durumuna getirilir. Ardından bu iplikler dokunur ve tutkal reçine ile kaplanarak renklendirilir. Böylece elde edilen taşıyıcı donatı malzemeye fileli tarzda sıva denilmektedir.  

Binalarda, sıva filesi özellikle mantolamada sıva taşıyıcı donatısı olarak gereksinimleri tamamıyla karşılamaktadır. Bu tür sıvalar alkali barındırmaktadır. Ayrıca yüksek dirençli olması için saf camdan üretilmiş olması gerekmektedir. İzmir Tek Yapı firması olarak sıva filelerimiz en kaliteli ve yüksek dirençli cam elyaftan imal edilmektedir. Sıva filelerimiz CE standartlarına göre üretilmektedir.

Fileli Sıva Nasıl Uygulanır?

İlk kat sıva için dişli taraklı çelik mala(3x3mm) kullanılmalıdır. Yaklaşık olarak 2,5mm homojen kalınlık elde edilecek şekilde sıva düzeltilmelidir. Ardından file sıvaya entegre edilmelidir. Alkali dirençli file, ilk kat sıvanın içine hafifçe gömülmelidir.

Daha sonra file, düşey ve yatay ek alanlarda 10 cm bindirme yapılacak şekilde uygulanmalıdır. Yapıda zayıf bölgeler olan kapı veya pencere kenarları gibi yerlere ek takviye fileli sıva yapılmalıdır. Bunun için file ilk kat sıvanın içine konulmalıdır.

Ardından ilk kat sıva bünyesinde barındırdığı suyu hafifçe çekecektir. Tam kuruma olmadan ikinci kat sıva yapılmalıdır. Çelik mala ile ikinci kat sıva homojen şekilde yapılır. Mala izi kalmayacak şekilde işlem yapılır. Sıvanın üzerine dekoratif sıva, boya gibi işlemler yapıldığında izler çıkarmaz ve yüzey pürüzsüz gözükür. Son olarak sıva sıcaklık ve rüzgâr etkisiyle hızlıca su kaybı oluşunca su ile kürlenmelidir.  

Kullanım Alanları

Fileli sıva kullanım alanları aşağıdaki gibidir:

  • Binaların iç ve dış cephelerinde ısı yalıtımı için kullanılmaktadırlar.
  • Bir yüzeyde çatlaklar varsa onarım sıvalarında yer alırlar.
  • Yapılardaki taşıyıcı elemanların birleşim noktalarındaki gerilmelerden dolayı olası çatlaklar oluşabilir. Olası çatlakları önlemek amacıyla sıva fileleri devreye girer.
  • Çimento bağlayıcılı, plastik katkılı su yalıtımı malzemelerin uygulamasında bu tür sıvalar bulunur.
  • Mermer ve cam mozaiklerin arkasında takviye amaçlı yer alırlar.
  • Prefabrik yapıların eklerinde en az 25-30 cm eninde sıva fileler kullanılır.
  • Alçı, akrilik, çimento bazlı macun sıvaların desteğinde işe yararlar.

Firmamızda, en çok kullanılan 75 gram ile 160 gram sıva file çeşitleri bulmak mümkündür. Ayrıca bu ürünlerin en çok aranan gözenek aralıkları 4x4 ya da 5x5’tir. İzmir Tek Yapı firması olarak bizler fileli sıva ürünlerini en kaliteli şekilde uygun fiyata sizlere sunmaktayız.

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın 0 546 764 12 55