agriserkan4@gmail.com

TEKLİF AL
Sık Sorulan Sorular
Buradasınız: Anasayfa / Sık Sorulan Sorular
Sık Sorulan Sorular
Firmamız hakkında tüm merak ettiklerinizi aşağıdaki sorular içinde bulabilirsiniz
Sıva Malzemeleri Nelerdir?
Sıvalar, uygulandıkları alanların düzgün görünmelerini sağlamaktadır. Yapıları, olumsuz çevre koşullarından koruyabilmek için uygulanan katmanlardır. Sıva işlemlerinde kullanılan birçok alet bulunmaktadır. Sıva malzemeleri; alçı malası, sıva malası, zımpara malası, şap malası, mantolama malası, mermer malası, sıvacı küreği, sıva filesi, seramik malası, derz malası, köşe malası, süngerli mala, kauçuklu mala, marley malası, tırfıl mala şeklinde sıralanabilir.
Sıva Niçin Yapılır?
Sıvaları yapmanın amacı, bina ve yapıyı korumak; rutubet ve su geçişlerini önlemektir. Ayrıca hasarlı ve düzgün yapılamamış bina yüzeylerini düzelterek istenilen görüntüye ulaştırılmasını sağlamaktır. Bu sıva uygulamalarından yüksek verim alınabilmesi için hassas bir şekilde yapılması gereklidir. Sıvalar, imalatta bulunan hataların giderilmesini sağlar ve yüzeylerin daha estetik görüntüye ulaşılmasında etkilidir. Sıvalar, duvarları iç ve dış etkilerden korur ve uygulandıkları yüzeylere yapışarak tutunma özellikleri gösterir. Duvarda oluşabilecek çatlak ve kırıklıklara karşı esnek bir şekle sahip olmalıdır.
Kaç Çeşit Sıva Var?
Uygulamada kullanılan özelliklerine göre sıva çeşitleri bulunmaktadır. Bu sıva çeşitlerinin kullanım alanları değişmektedir. Sıva çeşitleri şu şekildedir; kaba sıvalar, ince sıvalar, bağdadi sıvalar, rabitz sıvalar, çarpma sıvalar, alçı sıvalar, perdah sıvalar, desenli sıvalar, püskürtme sıvalar, ahşap ve metal yüzey sıvaları, mermer sıvaları, mermer pirinçli sıvalar, doğal taş pirinçli sıvalar, edelputz sıvalar, alaturka sıvalar.
Kara Sıvanın Metresi Ne Kadar?
En temel sıva uygulamalarından birisi kara sıvalardır. Yapıların dış yüzeyleri, çevresel etkilerden kara sıvalar sayesinde daha az etkilenir. Yapıların daha uzun süreli olmasını sağlamaktadır. Kara sıvanın fiyatlarını etkileyen bazı faktörler vardır. Bu faktörler, kara sıvanın hangi malzemeden yapıldığı, iç mi yoksa dış yüzeye mi uygulanacağı ve uygulama süreleridir. Kara sıvalar bir inşaat tamamlandıktan sonra yapılan uygulamalardır. Kalınlığı 2-5 cm oranındadır. Sıva uygulaması yapıldıktan sonraki kalınlığı 05 ve 1 cm arasında değişmektedir. Kara sıva metre fiyatları genel olarak metrekare üzerinden verilmektedir. Kaba sıva yaptırmak 50-100 TL arasında değişebilmektedir.
Tırfıl Mala Ne İşe Yarar?
Tırfıl mala, harç sürmeye ve yüzeyi düzeltmeye yarayan küçük aletlerdir. Bu aletler genel olarak ahşap ve plastik tutacağa sahiptir ve sıva işlemlerinde en fazla kullanılan malzemelerdir. Tırfıl malaların gövdeleri plastikten olur ve özel kauçuk yapımından üretilmişlerdir. Tırfıl malalar birçok boyutta satılabilmektedir. Kısa ve uzun çeşitleri bulunmaktadır ve tabanları ve üst yüzeyleri rahatlıkla kullanılabilir.
İç ve Dış Sıva Nedir?
İç ve dış sıvalar uygulandıkları bölgelere göre ayrılmışlardır. İç sıvalar, duvar, merdiven, tavan ve kolon gibi iç yüzeylerde bulunan yerlerin boyaması ve kaplanması işleminde kullanılır. Burada uygulanan sıvalar dış etkilerden korumaktan ziyade görünümü güzelleştirmek içindir. Ayrıca yüzeyleri düzgün görünümü içinde iç sıvalar kullanılmaktadır. Dış sıva ise dış bölümlerdeki duvarların yüzeylerine uygulanan işlemlerdir. Dış sıvalar, çevresel etkilerden korunmak amacı ile yapılmaktadır.
Dış Sıva Kaç CM Olur?
Dış bölge sıvaları genel olarak kaba sıvalar olarak karşımıza çıkmaktadır. Kaba sıvalar yüzeylere 2 tabaka halinde sürülmektedir. İlk tabakalar biraz sulu olacak şekilde yapılır ve serpme biçimde uygulanır. İkinci tabaka ise plastik kıvamda olacak şekilde hazırlanır. Bu tabakalar her bölgeye uygulandıktan sonra kaba sıva tamamlanır. Bina içinde yapılacak olan sıvalar 15 ve 20 cm olurken bina dışında 20 ve 25 cm arasında olmalıdır. Sıvaların düzgün kalınlıkta olabilmeleri için mastar çekilmelidir.
Donda Sıva Yapılır Mı?
Dış sıvalar genel olarak çimentolu yapılardır. Çimento sıvalar, yerine ve iklim şartlarına göre yapılmalıdır. Sıvanın yapılacağı yüzey ya da yerde don olasılığı varsa sıva işlemi yapılmamalıdır. Su ve rutubetli ortamlarda sıva yapımı yapılabilmektedir. Ancak sıva yüzeylerinin dikkatli bir şekilde ve basınçla perdahlanması gereklidir. Don ve benzeri olaylara karşı mastar kullanımı yapmak önemlidir. Dış yüzeydeki sıvalar olumsuz çevre koşullarının olduğu yerlerde dikkatlice yapılması gerekmektedir.
Kabuk Sıva Ne İşe Yarar?
Kabuk sıvalar, birçok yüzeye uygulanan iç ve dış cephe kaplamalarıdır. Su geçirmeyen özelliklere sahiptirler ve uzun ömürlü malzemelerdir. Kullanıldıkları yerde çatlama yapmaz. Güneş ışığı gibi çevresel etkilere karşı dayanıklıdır. Renkleri solmaz ve su buharı geçirgenliğine sahiptir. Yüzeylere uygulandığı zaman ilk önce kabuk sıva astarı çekilmelidir. Daha sonraki işlemlerde gerekli olan sıvalar mala yardımı ile dökülür. Ancak kabuk sıva uygulamaları esnasında hava sıcaklıklarının 6 derecenin üzerine olmasına dikkat edilmelidir. Bu sayede işlem sorunsuzca yerine getirilebilir.
Yaprak Sıva Nedir?
Yaprak sıva malzemelerinin bir diğer adı kabuk ve seramik sıvalar olarak geçmektedir. Akrilik reçineden imal edilen bu malzemeler, içindeki reçine kalitesine bağlı olarak birçok özelliğe sahiptir. Yaprak sıva, su geçirmezlik, dış etkilere karşı dayanıklı ve uzun ömürlü kullanım imkanı sunmaktadır. Anti bakteriyel özellikleri de bulunduğundan iç cephe dekorasyonlarında kullanılabilir. Dekorasyonların yanı sıra akla gelebilecek birçok kullanım alanı vardır. Özellikle beton, cam, ahşap, demir ve benzeri yerlere rahatlıkla uygulanabilir. Yıkanabilir bir sıva çeşididir. Ayrıca alev almaz özelliği bulunmaktadır. Su buharı geçirgenliği yaprak sıvalar içinde de bulunmaktadır ve bu özelliği sayesinde nem ve rutubetin dışarı çıkmasını sağlar.
Mineral Sıva Ne Demektir?
Beyaz çimentolu olarak malayla uygulanabilen ve buhar geçirgenliğine sahip kalın ve ince olabilen mozaik bir sıvıdır. Mineral sıvalar genel olarak son derece dayanıklı malzemelerdendir. Sıvalar kuruduktan sonra su aracılığı ile yıkanabilir ve uzun ömürlüdür. İç ve dış cephelerin sıvalarında dekoratif bir görüntü vermek için kullanılabilir. Çevre şartlarına karşı oldukça dayanıklıdır. Uygulandıkları yüzeylere tam uyum sağlar. Kolay hazırlanabilir ve uygulanabilir özelliklere sahiptir. Mineral sıvalar, çatlama direncini yükseltici kimyasallar içerdiğinden sağlamdır.
Akrilik Sıva Nedir?
Bu sıvalar genellikle yeni inşa edilmiş olan evlerde kullanılan malzemelerdir. Dekoratif yapılar için sıklıkla tercih edilen bir sıva çeşididir. Sıvalardaki çatlakları kapatır ve ani sıcaklık değişimlerine karşı yüksek derecede direnç gösteren ürünlerdendir. Akrilik sıvalar, sınırsız renk seçeneklerine sahiptir. İç ve dış cephe kaplamalarında kullanılabilir. Kullanıma hazır ürünlerdir ve mala yardımı ile uygulaması yapılır. Dış etkilere karşı ve özellikle don durumlarına karşı oldukça etkilidir. Su ile temas edilse de çözünmez ve su buharı geçirgenliğine sahip olduğu söylenebilir. Ayrıca zemine yapışma gücü oldukça fazladır ve çatlama ve benzeri durumlar yaşanmasını engeller.
Mineral Sıva Su Geçirir Mi?
Yüksek su buharı geçirgenliğine sahip olan mineral sıvalar, 5 derecenin altında uygulanmaması gereken malzemelerdir. Dış cephelerde çimento olarak kullanılır ve su itici özelliklerine sahiptir. Dekoratif olarak kaplaması yapılan ürünlerdir. Sıva uygulandıktan sonra yağmur ve güneş gibi dış etkilerden korumak gereklidir. Mineral sıvaların üst katmanları boyandığında dayanıklı hale gelir. Ancak boyama işlemleri sıva kuruduktan sonra yapılmalıdır.
Bağdadi Sıva Ne Demek?
Ahşap malzemeden olan yüzeylere uygulanan sıva malzemeleridir. İnşa durumu bitmiş olan yapılara 2 cm ve 2.5 cm boyutundaki bağdadi sıvalar kullanılır. Sıva uygulamaları 3 tabaka halinde yapılmaktadır. Birinci tabaka işleminde bağdadi sıva uygulanır ve yüzey tamamen düzleştirilir. Sonraki işlemde sıvanın sertleşmesi beklenir. İkinci tabaka mastarı uygulaması yapıldıktan sonra son olarak ince sıva uygulaması yapılır ve işlem bitirilir.
Püskürtme Sıva Nedir?
Püskürtme sıvalar, püskürtme makinesi aracılığı ile uygulanmaktadır. Uygun harçlarla duvarlara 3 cm kalınlığında sıva işlemi yapılır. Yüzey, püskürtme sıva kullanılmadan önce temizlenmelidir. Eğer eski sıvasının üzerine uygulama yapılacaksa bazı çatlak ve çukurların kapanması gereklidir. Yüzey temiz olduktan sonra kullanılması oldukça rahattır. Püskürtme sıvalar, dekoratif amaç ile de kullanılan malzemelerdendir.
Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın 0 546 764 12 55